About Joanne Kathleen Rowling

9. srpna 2009 v 22:53 | Lily_Potter |  J.K. Rowling
J.K. Rowling neboli JO (tak jí říkají přátelé) se narodila v roce 1965 v městečku Chipping Sodbury v blízkosti Bristolu (na předchozí stránce je mapka).
V šesti letech začala psát příběh o králíčkovi jménem Rabbit, který měl spalničky. J. K. Rowling vystudovala na univerzitě francouzštinu a klasickou filologii.
Byla učitelka, sekretářka. Jednou tak jela vlakem a najednou se jí v hlavě zrodil nápad s Harrym Potterem a Bradavicemi.

Více v celém článku


Když přišla Rowling o práci, vydala se do Portugalska učit angličtinu. Tam se provdala za televizního reportéra a po roce se jim narodila dcera Jessica.
Manželství se rozpadlo a Rowling se vrátila do své rodné Anglie. Tehdy začala psát příběh Harryho Pottera, bydlela ve vlhkém bytě, žila na státní podpoře... .
Na počítač neměla peníze, a tak psala příběhy rukou. Když se odhodlala jít s knihou do nějakého nakladatelství, tak ji odmítli. Prý je kniha moc dlouhá na děti.
Potom zkusila nakladatelství Bloomsburry, ti knihu vydali. V roce 1997 vyšla její první knížka "Harry Potter a Kámen mudrců". Nejdříve se vytisklo 500 výtisků.
Čtenáře však kniha nadchla, a tak se jich v první vlně prodalo 70 000 kusů. V anglickém žebříčku nejbohatších žen Anglie byla jeden čas Rowling na prvním místě.
Ve světovém žebříčku byla na 24. místě, hned za M. Jordanem. Rowling se i vdala a to za Neila Murray, který ji doprovázel na londýnskou premiéru filmu Harry Potter.
Od královny Alžběty II. dostala Řád britského impéria za přínos dětské literatuře.

(zkrácená verze)


A ještě něco z životopisu J.K. Rowling ze stránek Albatrosu:

-31. července 1965 se narodila Joanne Kathlen Rowlingová v porodnici v Chipping Sodbury v Gloucestershiru( Tedy ve stejný den, kdy se narodil Harry Potter v její knížce.).
-Roku 1971, když Joanne bylo šest let napsala svou první povídku o Králíkovy Rabbitovi (v překladu...O králíkovi jménem Králík), který dostane spalničky, a navštíví ho kamarádi zvířátka, vyskytla se tam i velká včelka Miss Bee.
-Nejvíce se kamarádí s Ianem Potterem a jeho sestřičkou Vikky.
-Jejím nynějším nejlepším kamarádem je Sean Harris, který skoro ve všem připomíná Rona Weasleyho. Dokonce i o poledních přestávkách vykládá kamarádkám dlouhé příběhy.
Později na sebe Joanne prozrazuje, že byla nesmělá holčička s brýlemi a ... ,,zarputilá, malá šprtka." Do jisté míry to je portrét Hermiony Garngerové.
-Knihy ze série Harryho Pottera byly přeloženy do 47 jazyků a v 200 zemích světa se jich prodalo 123 miliónů kusů.


Fotky:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama